استرچ مارک در پوست

مجبور نیستید با آنها بسازید. در رابطه با راه های درمان خود اطلاعات کسب کنید

استرچ مارک در پوستتان ظاهر می شود؟
پزشکان می گویند در پوست های نرم تر مجبور نیستید استرچ مارک پوست را تحمل کنید، چرا که راه های درمان زیادی برای آن ها وجود دارد.

چیزهای زیادی در مورد بارداری و بچه دار شدن هست که با خوشحالی از آنها یاد می کنید، اما استرچ مارک یا ترک پوست یکی از آن موارد نیست.
اما آیا می دانستید راه هایی برای جلوگیری از، یا حداقل کمتر کردن، آنها وجود دارد؟
در اینجا نگاهی به این راه ها داریم – و در مرحله اول، اینکه چرا بارداری استرچ مارک را به همراه دارد.

چه چیزی باعث کشیدگی پوست می شود؟

استرچ مارک چیست – قیمت کوکتل : مشخص است که بارداری باعث کشیدگی پوست شکم شما میشود. اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب کشیدگی پوست می شوند. عوامل ژنتیکی هم احتمالاً در این موضوع ایفای نقش می کنند.
دکتر لزلی بومن مدیر مرکز زیبایی دانشگاه میامی و نویسنده کتاب راه حل نوع پوست می گوید “اساساً، اگر مادر شما این آثار را داشته است شما هم احتمالاً آن ها را خواهید داشت.”
آثار کشیدگی برای همه به یک شکل نیست. شکل وشمایل ترک های پوستی به رنگ پوست شما بستگی دارد؛ آنها می توانند با رنگ های صورتی، قهوه ای مایل به قرمز ، قهوه ای، یا قهوه ای تیره شروع شوند و به مرور زمان به رنگی خاکستری تبدیل شوند.

چگونه از شر ترک های پوستی یا استرچ مارک راحت شویم

استرچ مارک چیست – قیمت کوکتل : وقتی استرچ مارک پدیدار می شوند، بهتر است در اولین فرصت درمان شوند.
بومن اینگونه توضیح می دهد که تحقیقات روی مراحل اولیه کشیدگی پوست، زمانیکه هنوز قرمز یا بنفش هستند و بیشترین آمادگی را برای پاسخ به درمان دارند متمرکز شده است. به محض اینکه استرچ مارک یا ترک از مرحله اولیه، یعنی وقتی که قرمز یا بنفش است، عبور کرد و به مراحل بعدی، زمانی که سفید یا خاکستری می شوند وارد شد — که اغلب همراه با تو رفتگی های عمیق هستند — درمان آنها چالش برانگیزتر است.

بومن می گوید: “مرطوب کردن پوست ضروری است. زمانی که پوست به اندازه مناسب رطوبت جذب می کند نرمتر، و انعطاف پذیرتر شده و قابلیت کشش آن نیز بهتر می شود.”
او توصیه می کند پوست را سه یا چهار مرتبه در روز با محصولاتی که حاوی روغن کاکائو یا روغن گیاه شی به عنوان ماده اصلی هستند مرطوب کنید. مرطوب کننده را به خوبی روی سینه ها، شکم، ران و باسن ماساژ دهید. او همچنین می گوید محصولات زیادی ادعای “ترمیم” استرچ مارک یا ترک را دارند اما تنها بعضی از آنها واقعاً مؤثرند.

در اینجا لیستی از محصولات موجود برای از بین بردن استرچ مارک یا ترک و آن چه که می توانند انجام دهند و آن چه که نمی توانند انجام دهند ارائه داده می شود:

روغن ریشه گندم:اطلاعات علمی زیادی درباره اینکه آیا درمان های خانگی مانند استفاده از روغن ریشه گندم برای استرچ مارک جواب می دهند یا خیر در دست نیست. تحقیقی اخیراً نشان داد که این درمان ها به بهبودی استرچ مارک در مرحل اولیه کمک می کنند.

اسید گلیکولیک: اسید گلیکولیک نوعی اسید هیدروکسی آلفا است. بومن معتقد است این اسید به احتمال قوی از طریق افزایش تولید کولاژن روی آثار کشیدگی عمل می کند. اسید گلیکولیک همچنین می تواند از سوی متخصص پوست در دوزهای بیشتر تجویز شود. هزینه درمان معمولاً حدود ۱۰۰ دلار است و برای اینکه نتیجه به ثمر برسد نیازمند ۳ یا ۴ جلسه مراجعه است.

ویتامین C: بومن می گوید فرمول های خاصی از ویتامین C می توانند تولید کولاژن را افزایش دهند و به بهبود آثار کشیدگی در مراحل اولیه کمک کنند. برای بیشترین تأثیر، آنرا با اسید گلیکولیک ترکیب کنید. مکمل های ویتامین C  هم می توانند مؤثر باشند. پیشنهاد او ۵۰۰ میلی گرم، سه مرتبه در روز است.

محصولات حاوی پپتید: بومن می گوید، محصولات حاوی پپتید به صورت گسترده با عنوان کرم های “ترمیمی” در بازار به فروش می رسند و فقط اتلاف پول و وقت هستند. با وجود ادعاهای تبلیغاتی هیچگونه مدرکی دال بر مؤثر بودن آنها موجود نیست.

رتینوئیدها: رتینوئیدها نشان داده اند که در افزایش تولید کولاژن و مواد کشسان در طول مراحل اولیه مؤثر هستند. اما چنانچه باردار هستید یا فرزند خود را شیر می دهید باید از آن ها اجتناب کنید. رتینول، ترتینوئین و داروهای تجویزی دیفرین، رنووا، رتینا و تازوراک نمونه هایی از رتینوئیدها هستند.

اسید گلیکولیک به اضافه رتینوئیدها: استفاده همزمانشان ممکن است نتایج بهتری در پی داشته باشد. مجدداً تاکید می شود که وقتی  باردار هستید یا به فرزند خود شیر می دهید نباید از رتینوئیدها استفاده کنید.

درمان لیزری:استرچ مارک چیست – قیمت کوکتل

بسیاری ازمتخصصان پوست از این روش درمان رایج استفاده می کنند و از آن برای درمان استرچ مارک یا ترک نیز استفاده می شود. دکتر لیندا فرانکس متخصص پوست در نیویورک می گوید، “لیزر باعث تقویت سنتز کولاژنی سالم و جدید می شود که هنگام پدیدار شدن استرچ مارک آسیب دیده اند.” او در درمان های خود برای درمان استرچ مارک قرمز/بنفش و سفید از لیزر استفاده می کند.
فرانکس برای ترکهای  قرمز و بنفش از لیزر عروقی استفاده می کند که رگ های خونی متورم و ملتهب را هدف می گیرد و با تولید سلول پوستی و افزایش تولید کولاژن به استرچ مارک کمک می کند. درمان معمولاً سه الی شش جلسه طول می کشد و میانگین هزینه هر جلسه ۴۵۰ دلار است. او می گوید: “لیزرهای عروقی پوست سطحی را از بین نمی برند اما قرمزی را از بین می برند.” یک لیزر که بتواند استرچ مارک قدیمی تر و تثبیت شده تر را به حداقل برساند لیزر فرکشنال است که معمولاً “شکستگی های” ریز پوست را اغلب با الگویی توری-شکل هدف قرار می دهد. فرانکس این فرآیند را “لکه دار کردن” خطوط استرچ مارک می نامد که باعث می شود آنها کمتر به نظر برسند.
انتظار پرداخت تا ۱۰۰۰ دلار برای هر جلسه از این نوع درمان را داشته باشید و برای پرداخت هزینه حداقل ۳ جلسه آمادگی داشته باشید.
توقع نتیجه ای بی نقص را نداشته باشید.
فرانکس می گوید “افراد تسلیم این حقیقت شده اند که استرچ مارک یا ترک دائمی است و قابل درمان نیستند، اما راه هایی برای درمان آنها وجود دارد. اگرچه خواه قرمزها را درمان کنید و خواه سفید ها را، همیشه مقداری از آن ها بر جای خواهد ماند.”
او تخمین می زند که بیماران حدود ۳۰% بهبود را مشاهده خواهند کرد اما بلافاصله اضافه می کند که تقریباً همه کسانی که تحت درمان قرار گرفته اند راضی هستند.